מדגם תועלת (Utility Model)

חיפוש סימני מסחר - מאגר סימני המסחר
חיפוש סימני מסחר – מאגר סימני המסחר
11 באפריל 2018
חוק העיצובים / חוק המדגמים החדש
חוק העיצובים – עיצוב – IN מדגם – OUT
5 ביולי 2018
הצג הכל

מדגם תועלת (Utility Model)

מדגם תועלת בדומה לפטנט מגן על המצאה

מדגם תועלת (Utility Model) הוא סוג של קניין רוחני, בעל מאפיינים דומים לפטנט, שנועד להגן על המצאות. זכות זאת ניתן לקבל במספר מדינות חשובות: סין, גרמניה, יפן, ברזיל ועוד.

הבדלים בין מדגם תועלת לפטנט:

–  תהליך הבחינה של מדגם תועלת פשוט יותר וקצר יחסית מתהליך הבחינה של בקשת רישום פטנט, לכן ניתן להגיע מהר יותר ובפחות עלויות לזכות קניין רוחני בת אכיפה נגד מפרים. אולם בשל תהליך הבחינה הקל יחסית שאינו כולל את כל ההיבטים הנבחנים בפטנט, מדגם התועלת עשוי להיות קל יותר לערעור על ידי מתחרים.

–  במדינות רבות יש מגבלות לגבי התחומים בהם ניתן להגן על ידי מדגם תועלת. למשל, בגרמניה לא ניתן לקבל הגנה על שיטה. המגבלות משתנות ממדינה למדינה, כאשר אפילו בין ארצות אירופה יש שונות. לכן מומלץ להיוועץ לגבי העניין עם משרד עורכי פטנטים מקצועי.

לקריאה נוספת אודות בחירה נכונה בעורך פטנטים>>>לחצו כאן

בנוסף קיימים הבדלים בין המדינות לגבי האפשרות לתבוע דין קדימה מבקשות קודמות במדינות אחרות. כלומר שתאריך ההגשה ייחשב כתאריך ההגשה של בקשה קודמת (בקשת רישום פטנט או בקשה לרישום מדגם תועלת שהוגשה במדינה אחרת במגבלות החוק). נושא דין הקדימה הוא בעל חשיבות מכיוון שבדומה למקרה עם פטנטים, זכאות למדגם תועלת עלולה להישלל במידה וכבר הוגשה קודם לכן בקשה על אותה המצאה על ידי גורם אחר.

–  תוקף הגנת מדגם התועלת קצר יחסית לפטנט, ונע בדרך כלל בין 6 ל-10 שנים

יש לציין שקיימת אפשרות לשלב הגשה של מדגם תועלת ופטנט. ההליכים הקצרים והפשוטים יותר הנוגעים בקבלת מדגם תועלת מאפשרים להגיע לזכות קניין רוחני בת אכיפה תוך פרק זמן קצר יחסית.

לדבר עשויה להיות חשיבות במקרים כאשר יש חשש שגורם אחר עושה שימוש בהמצאה, (אישורו של פטנט עשוי לארוך זמן ממושך יותר).

בהגשה משולבת אפשר ליהנות מיתרונות מדגם התועלת שהוזכרו לעיל מבלי לוותר על היתרונות שמקנה הפטנט: תוקף הגנה ארוך יותר (20 שנה), וכן הזכות החוקית שמקנה הפטנט עליה קשה יותר לערער  בבית משפט, מכיוון שכאמור הליך הבדיקה של פטנט ברוב המדינות הינו קפדני ומקיף יותר מאשר עבור מדגם תועלת.