3 דברים שכדאי לעשות (ולא לעשות) עם רעיון

סמכויותיו של רשם סימני המסחר והשירותים הניתנים במחלקת סימני המסחר
רשם סימני המסחר / מחלקת סימני מסחר בישראל
15 בנובמבר 2018
הצג הכל

3 דברים שכדאי לעשות (ולא לעשות) עם רעיון

שלושה דברים שכדאי לעשות (ולא לעשות) עם רעיון

יש לך רעיון או המצאה שיכולים לשנות את העולם? כדאי לך להגן על הרעיון או על ההמצאה בפטנט,

אבל לפני הכל, יש מספר דברים שכדאי לך לעשות (ולא לעשות…):

לשמור על הרעיון או על ההמצאה בסוד:

ניתן לרשום פטנט על המצאה בתנאי שהיא חדשה, ולפי חוק הפטנטים:

“אמצאה נחשבת לחדשה, אם לא נתפרסמה בפומבי, בין בישראל ובין מחוצה לה, לפני תאריך הבקשה –

(1)   על ידי תיאור, בכתב או במראה או בקול או בדרך אחרת, באופן שבעל מקצוע יכול לבצע אותה לפי פרטי התיאור;

(2)   על ידי ניצול או הצגה, באופן שבעל מקצוע יכול לבצע אותה לפי הפרטים שנודעו בדרך זו.”

מכיוון שכל פרסום קודם יכול להפריע לרעיון או להמצאה להיחשב כחדשים ולמנוע את רישומם כפטנט, ההמלצה היא לא לפרסם אותם בשום צורה שהיא. בנוסף, שמירה על רעיון בסוד תסייע לך להגן עליו מפני מתחרים ותמנע את האפשרות של גניבה והעתקת הרעיון.

לבצע חיפוש מקדים במאגרי מידע:

בהמשך לסעיף הקודם, מומלץ לערוך חיפוש ראשוני במנועי חיפוש באינטרנט ובמאגרי מידע משפטיים בארץ ובעולם, על מנת לוודא שההמצאה אכן חדשה.

אתרים משפטיים שונים מאפשרים לערוך חיפוש בחינם במאגרי מידע הכוללים נתונים אודות פטנטים שהתקבלו ובקשות לפטנטים שהוגשו. כך לדוגמא: אתר רשות הפטנטים מעניק לציבור הרחב גישה חופשית למידע אודות פטנטים ובקשות לפטנטים שהוגשו בישראל. החיפוש נעשה באמצעות מילות מפתח שונות, שם ההמצאה, שם המבקש ועוד.

אתר משפטי נוסף הוא האתר של WIPO – הארגון הבינלאומי לקניין רוחני של האו”ם. האתר מציע מידע אודות פטנטים ובקשות לפטנטים מרשויות פטנטים שונות בעולם.

לרשימה מרוכזת של מאגרי חיפוש שונים באתר רשות הפטנטים :  לחצו כאן

יחד עם זאת, אנו ממליצים לערוך חיפוש פטנטים מקצועי באמצעות עורך פטנטים או גופים אחרים המעניקים שרות מסוג זה.

להתייעץ עם עורך פטנטים:

ניתן להגיש בקשה זמנית לרישום פטנט באופן עצמאי מבלי להסתייע בעורך פטנטים. (רוצה להגיש בקשה זמנית ולבצע חיפוש מידע בעצמך? כל המידע כאן: https://patent2u.co.il/course/ ).

אך כאשר מדובר בהגשת בקשה רגילה לרישום פטנט בישראל או פטנט בינלאומי, מומלץ לפנות לגורם מקצועי מומחה בתחום הקניין הרוחני בשל מורכבות התהליך וחשיבותו.

לקריאה נוספת בנושא: בחירה נכונה של עורך פטנטים

התייעצות עם עורך פטנטים לפני הגשת הבקשה ועריכת חיפוש מקצועי מעמיק במאגרי מידע בארץ ובעולם (לאחר קבלת תוצאות החיפוש המקדים) יכולה לחסוך זמן וכסף רב בעיקר במקרה וההמצאה אינה חדשה ופורסמה בעבר.

בנוסף, כתיבת בקשה רגילה לרישום פטנט היא מלאכה מורכבת המחייבת ידע מקיף וניסיון בתחום הפטנטים. הבקשה צריכה להיכתב על פי דרישות רשות הפטנטים וצריכה לכלול תיאור מפורט של ההמצאה ושל התועלת בה, וכן, לעיתים גם שרטוטים של ההמצאה.

לכן, בקשות רגילות לרישום פטנט נכתבות ומוגשות על ידי עורכי פטנטים בלבד המתמחים בתחום הקניין הרוחני, מכירים ומבינים את חוק הפטנטים ובעלי ידע טכני בתחום ההמצאה וניסיון בעריכת בקשות לפטנט.

לסיכום, תהליך רישום פטנט על רעיון הוא תהליך ארוך הכולל שלבים רבים ומחייב השקעת זמן ומשאבים כלכליים. ייעוץ משפטי בתחום הפטנטים והקניין הרוחני, קבלת הדרכה מקצועית וליווי אישי מגורם מוסמך לאורך כל שלבי התהליך, יכולים לשפר ולהגדיל את סיכוייך לקבל את הפטנט עבור ההמצאה.

לקריאה נוספת בנושא רעיונות ופטנטים: