השגת חופש פעולה בהשקת מוצר חדש

חמש דרכים שיגנו על הסטארט-אפ שלך
5 דרכים שיגנו על הסטארט-אפ שלך
23 בינואר 2018
חיפוש סימני מסחר - מאגר סימני המסחר
חיפוש סימני מסחר – מאגר סימני המסחר
11 באפריל 2018
הצג הכל

השגת חופש פעולה בהשקת מוצר חדש

חיפוש פטנט בהקשר של חופש פעולה הוא חיפוש מידע לפני כניסה לשוק עם מוצר חדש

חיפוש פטנטים בהקשר של חופש פעולה או באנגלית:Freedom to Operate)  FTO) הוא חיפוש מידע שמטרתו לוודא שמוצר חדש אינו מפר זכויות קניין רוחני של אחרים.

חיפוש חדשנות לעומת חיפוש פטנטים מסוג חופש פעולה

תחום הפטנטים והקניין הרוחני  עושה שימוש בסוגים שונים של חיפושי מידע, כאשר המוכר ביותר הוא חיפוש החדשנות או בדיקת פטנטביליות, המהווה בדרך כלל שלב ראשוני בתהליך רישום המצאה כפטנט ונועד למנוע מקרה של הפרת פטנט.

במסגרת חיפוש החדשנות בודקים במנועי חיפוש, במאגרי מידע שונים הכוללים רשימת פטנטים ואפילו בספריות כדי לנסות ולאתר פרסום קודם של ההמצאה אותה רוצים לרשום כפטנט.

לקריאה נוספת בנושא חיפוש פטנטיםלחצו כאן

חיפוש פטנטים מסוג בדיקת חופש פעולה מתבצע לרוב על ידי חברות או יזמים המעוניינים לפתח ולהשיק מוצר חדש. במקרה זה יעד החיפוש הוא פטנטים דומים העשויים להעיב על יכולת המסחור של המוצר/שרות אותו רוצים לפתח או לשווק, כאשר מטרת היזם היא למנוע הפרת פטנט של אחר.

חיפוש FTO הוא חיפוש פטנטים המתמקד מאגרי מידע הכוללים רשימת פטנטים עולמית כולל: בקשות לפטנט ופטנטים רשומים בתוקף, במדינות בהן מעוניינים לשווק ולמכור את המוצר החדש, ומכאן השם: חופש פעולה – האם ניתן לפעול בתחום זה.

החיפוש מתבצע בפטנטים רשומים ובבקשות לפטנט כאשר הדגש הוא על חלק התביעות (Claims) – החלק המשפטי בפטנט. עורך פטנטים מנתח היטב את התביעות ובודק האם המוצר החדש ו/או האם חלקים ממנו מכוסים על ידי התביעות.

יש היגיון בעריכת חיפוש פטנטים מסוג זה בשלב מוקדם יחסית, בדרך כלל עוד לפני שלב הייצור, וזאת על מנת להבטיח את “חופש הפעולה” של החברה ולוודא שהייצור המסחרי, השיווק ואפילו השימוש במוצר החדש אינם מפירים את זכויות הפטנטים של אחרים.

עם זאת, חשוב לזכור שבתחום זה של חיפושי מידע, לבקשות פטנטים המתפרסמות, עדיין אין, בדרך כלל, מערכת תביעות סופית ובכך נשללת האפשרות להעריך בדייקנות את היקף המונופול העתידי שייוצר מתוך הפטנט, אם יינתן, מתוך הבקשה. גורם זה מוסיף נדבך של אי ודאות הקיים בלאו הכי בכל חיפוש מידע.

לסיכום, למרות שחיפוש פטנטים מסוג Freedom To Operate אינו מבטיח חופש פעולה מלא, כדאי לבצעו מכיוון שהוא מאפשר, לעיתים באמצעות שינויים מינוריים במוצר, להקטין את הסיכוי לתביעות עתידיות ולחסוך לחברה הוצאות משמעותיות.

 

גם לפני רישום סימני מסחר כדאי לערוך חיפוש מידע במאגר סימני המסחר – למידע נוסף בנושא>>>