רישום פטנטים – שאלות ותשובות

רישום פטנט בישראל

ההבדל בין פטנט והמצאה

שאלה: האם כל המצאה היא בהכרח פטנט ולהפך? למשל, אם מישהו המציא את הגלגל המצאתו כתובה גם כפטנט? 
המצאה היא רעיון שנולד ובכוחו לשנות מציאות קיימת. פטנטים הם הגיבוי החוקי שהממשלה נותנת למי שהמציא או קנה המצאה. הממשלה, באמצעות המהות המשפטית שנקראת פטנט, נותנת בלעדיות על מימוש מסחרי של ההמצאה. בקיצור: פטנטים יש רק על חלק (קטן) של ההמצאות. יש הרבה יותר המצאות מפטנטים.

פטנט כנכס

שאלה: האם פטנט נחשב נכס, כלומר ניתן להורשה וכו’?
התשובה חיובית. הפטנט הוא נכס בבעלותו של בעל הפטנט, על כן ניתן להעביר את הבעלות לאחר ואף ניתן להוריש אותו.

משך ההגנה על פטנטים

שאלה: מה משך הזמן שבו יש הגנה על פטנטים?
אם נתייחס למקרה פשוט, אז מיום הגשת בקשת פטנט לרישום עד לסיום תוקף הפטנט עוברות 20 שנה. אולם יש לקחת בחשבון את הזמן החולף בין הגשת הבקשה לאישורה, בו הפטנט עדיין איננו בתוקף.

המצאה במקום העבודה

שאלה: אני עומד לחתום על חוזה העסקה בחברת מחשבים (היי-טק). עיינתי בחוזה ויש שם סעיף שלפיו אם אני ממציא משהו בתחום שקשור לתחום העיסוק של החברה אסור לי לרשום אותו כפטנט על שמי אלא אני חייב לרשום אותו על שם החברה. האם חוקי?
אכן כן. כך החוק אומר. אם אתה ממציא דבר שקשור לעבודתך ובתקופת עבודתך – ההמצאה שייכת למעביד. יחד עם זה אתה יכול לקבל “פטור” מהמעביד, למשל אם הוא לא מעוניין להשתמש בהמצאה שלך ואז הוא משחרר לך אותה. אם אתה מתעקש, תוכל לבקש להכניס סעיף בעניין זה בחוזה העבודה.

הדין במקרה של הפרת פטנט

שאלה: אם רשמתי פטנט בארץ, ומישהו גילה את הפטנט, ייצר מוצר זהה בארץ אחרת שבה לא רשמתי את המוצר כפטנט (סין, לצורך העניין) ועכשיו הוא מייבא את המוצר הזה לארץ. האם יש מה לעשות נגדו או שבגלל שהמוצר לא רשום בסין – אכלתי אותה?
במקרה זה לא אכלת אותה. הפטנט בישראל מגן עליך בישראל מכל צורה של ניצול בידי אחרים, כמו מכירה, השכרה, יבוא ויצור מקומי. גם אם המוצר המוגן בפטנט מיוצר במקום כלשהו בחו”ל ניתן לאסור את היבוא שלו ארצה.

הגנה בפועל על המצאה

שאלה: האם מהרגע שבו אני מגיש בקשת פטנט ההמצאה שלי מוגנת ואני יכול למנוע מאחרים מלנצל את ההמצאה שלי?
תשובה: לאחר שמוגשת בקשת פטנט היא נמצאת בתהליך בחינה של רשות הפטנטים. במהלך תקופת הבחינה ועד שמתקבל פטנט, אם בכלל, ההמצאה נשוא הפטנט עדיין אינה מוגנת. ניתן למנוע אחרים מלנצל את ההמצאה נשוא הפטנט החל מהיום שבו פטנט התקבל. אולם אם במהלך הבחינה של בקשת הפטנט, בעל הבקשה מתחיל לנצל את ההמצאה לפני קבלת הפטנט, הוא רשאי לציין שהוגשה בקשת פטנט, למשל על ידי כיתוב של Patent Pending על המוצר נשוא בקשת הפטנט. ציון זה מהווה אזהרה למי שחושב אולי לנצל את ההמצאה שכדאי לו להימנע מכך.

הגבלת מספר הבעלים על פטנט משותף

שאלה: האם יש הגבלה למספר האנשים שיכולים להיות רשומים על אותו פטנט, כהמצאה משותפת שהם המציאו יחד?
אין הגבלה.

האם הרעיון שלי חדש

שאלה: יש לי רעיון למוצר אלקטרוני חדש. אני עצמי אף פעם לא ראיתי דבר כזה, אבל עדיין אני לא בטוח שזה לא קיים. האם עורך פטנטים יכול לעשות לי בדיקה האם מדובר במוצר חדשני?
התשובה חיובית. משרדי פטנטים וגם עורכי פטנטים בד”כ נותנים שרות של חיפוש פטנטים בהקשר כזה, אתה יכול לבדוק. ישנם גם מידענים שעוסקים בחיפוש מידע מהסוג הזה.

למידע נוסף על חיפוש פטנטים.

תהליך רישום פטנט בישראל ובעולם

שאלה: איך רושמים פטנטים? מה התהליך שעובר רעיון או מוצר עד שהוא נרשם בפטנט?
שאלה טובה. בתהליך רישום פטנט דבר ראשון יש לנסח את ההמצאה, בין אם היא תהליך ובין אם מוצר, בצורה ברורה המצביעה על החדשנות וגם מסבירה את התועלת. מגישים את הבקשה לרשות הפטנטים ומחכים. יש תקופת “דגירה” שבה לא קורה דבר, עד שהבקשה מגיעה לבחינה – פורמלית ומהותית. לעיתים נדירות יחסית האישור הוא מיידי. בדרך כלל נשאלות שאלות ונטענות טענות עד שהבוחן/ים מתרצים. תהליך זה אורך לפעמים שנים(!).
בינתיים אפשר להגיש בקשות מקבילות לפטנטים בארצות אחרות על סמך הבקשה הראשונה.

רישום פטנט עלות

שאלה: כמה עולה לרשום פטנט בישראל? כמה עולה לרשום פטנט בינלאומי?
העלות של רישום פטנטים בישראל כוללת: אגרת הגשה, הכנת שרטוטים ושכר טרחת עורך פטנטים בארץ עבור כתיבת הבקשה ועבור הגשתה לרשות הפטנטים. במידה ומגישים בקשת פטנט בחו”ל, העלות כוללת בנוסף גם שכר טרחת עורך פטנטים בחו”ל והוצאות תרגום בעת הצורך. (באירופה ניתן להגיש בקשה משותפת למדינות השוק, דבר שמקטין את העלות הכוללת, לעומת הגשה נפרדת לרשות פטנטים בכל מדינה, אך זה תקף לתקופת זמן מסוימת, שלאחריה יש להגיש במדינות ספציפיות). בנוסף, במהלך בחינת בקשת פטנט יש להוסיף בין היתר שכר טרחת עורך פטנטים שמטפל בהליכים מול בוחני הפטנטים, עלות הכנת שרטוטים חדשים או תיקון השרטוטים הקיימים ותרגומים במידת הצורך. אם רוצים לחסוך עלויות בתחילת הדרך, בתהליך שמאפשר גם חשיבה נוספת, ניתן להגיש בקשה זמנית לפטנט בארה”ב, בקשה התקפה לשנה. באופן הזה ניתן להתחיל בעלויות נמוכות יחסית של אלפי שקלים. אך עם הזמן ההוצאה הכספית גדלה.

כמה זמן לוקח אישור פטנט

שאלה: יש לי פטנט ואני רוצה לרשום אותו. כמה זמן לוקח אישור פטנט?
1. עדיין אין לך פטנט, יש לך רעיון ואתה רוצה לקבל עליו פטנט.
2. לאחר שהגשת בקשה לרישום פטנט עליך להיאזר בסבלנות. התהליך נמשך כמה שנים – 4-2 ואפילו יותר.
3. ניתן להגיש בקשה לקיצור זמן בחינה. יש לנמק. בד”כ מצליחים. הקיצור יכול להיות משמעותי, ואפשר אז להגיע לפטנט תוך פחות משנה.

הצגת דגם או אבטיפוס בבקשה לפטנט

שאלה: האם יש להציג דגם או אבטיפוס עם הגשת בקשה לפטנט?
אין דרישה להציג דגם או אבטיפוס. יש צורך רק בפירוט בכתב, אך על הפירוט להיות ברמה שתאפשר הבנתו על ידי בעל מקצוע ממוצע בתחום אליו מתייחסת ההמצאה.

שפת הכתיבה של בקשת רישום פטנטים בישראל

שאלה: באיזה שפה אפשר להגיש בקשה לפטנט בישראל?
ניתן להגיש בקשת רישום פטנט בישראל באחת משלוש השפות הרשמיות: עברית, ערבית או אנגלית.

 

מידע נוסף אודות רישום פטנט ניתן למצוא במאמר: המדריך לרישום פטנט>>

מידע נוסף אודות רישום סימן מסחר – ניתן למצוא במאמר: רישום סימני מסחר – שאלות ותשובות>>