רשות הפטנטים ורשם הפטנטים בישראל

לכבוד חגיגות היובל של חוק הפטנטים קבלו סקירה קצרה אודות החוק
גלגוליו של חוק הפטנטים הישראלי
13 בדצמבר 2017
חמש דרכים שיגנו על הסטארט-אפ שלך
5 דרכים שיגנו על הסטארט-אפ שלך
23 בינואר 2018
הצג הכל

רשות הפטנטים ורשם הפטנטים בישראל

רשות הפטנטים מגינה על זכויות הקניין הרוחני בישראל

רשות הפטנטים הישראלית, או באנגלית Israel Patent Office – ILPO, היא אחת מיחידות משרד המשפטים שתפקידה להגן על זכויות הקניין הרוחני בישראל.

בראש רשות הפטנטים עומד רשם הפטנטים, סימני המסחר והמדגמים אותו ממנה שר המשפטים. על פי חוק הפטנטים, פרק י’ סעיף 157 “הרשם יהיה אדם הכשיר להיות שופט של בית משפט מחוזי”. דרישה זו רלוונטית גם לסגן רשם הפטנטים המתמנה גם הוא על ידי שר המשפטים.

הרשם מנהל את רשות הפטנטים על מחלקותיה השונות ובסמכותו לדון ולהכריע בהליכים משפטיים בענייני התנגדויות ועוד.

למרות שמה, כוללת רשות הפטנטים מלבד מחלקת פטנטים גם מחלקת סימני מסחר, מחלקת מדגמים ומחלקת PCT.

רשות הפטנטים – מחלקת פטנטים:

במחלקת הפטנטים מתקבלות כלל הבקשות לרישום המצאות ותהליכים טכנולוגיים. הבוחנים במחלקה זו מתמחים בתחומים שונים כגון: תוכנה, תקשורת, אלקטרוניקה ועוד. הבקשות המתקבלות מסווגות לפי התחום אליו שייכת ההמצאה ומועברות לבחינה לבוחן המתאים.

מלבד רישום פטנטים, מציעה מחלקת הפטנטים באתר האינטרנט של רשות הפטנטים, שירותים נוספים, כגון: יומן הפטנטים הכולל מידע אודות: בקשות פטנטים שהוגשו, פטנטים רשומים, פטנטים שחודשו, פטנטים שתוקפם פקע ועוד, קישורים למאגר פטנטים בארץ ולמאגרי פטנטים בעולם והנחיות בחינה.

למידע נוסף על תהליך רישום פטנטים בישראל – לחצו כאן

רשות הפטנטים – מחלקת סימני מסחר:

מחלקת סימני המסחר אחראית על רישום סימני המסחר, עריכת שינויים בסימנים קיימים או בפרטי בעל הסימן, העברת בעלות על סימן מסחר ועוד. בקשות רישום סימני מסחר המוגשות לרשם סימני המסחר, מתקבלות על ידי בוחני מחלקת סימני מסחר הבודקים את כשירותן לרישום על פי פקודת סימני המסחר. באתר המחלקה ניתן לעיין ביומן סימני המסחר וכן לערוך חיפוש במאגר סימני מסחר של הרשות ובמאגרי סימני מסחר גלובליים.

מהו סימן מסחר? לקריאה נוספת>>>

רשות הפטנטים – מחלקת מדגמים:

בקשות לרישום מדגם (עיצוב) מתקבלות במחלקת המדגמים של רשות הפטנטים. במחלקה מסווגים את החפץ המתואר בבקשה על פי רשימת סיווג הסחורות ובודקים האם הוא עומד בתנאי חוק העיצובים וכשיר לרישום כעיצוב.

באתר המחלקה ניתן למצוא את רשימת סיווג הסחורות וכן את יומן המדגמים המתפרסם אחת לחודש וכולל את רשימת המדגמים שנרשמו, מדגמים שחודשו ומדגמים שתוקפם פקע.

רשות הפטנטים – מחלקת PCT:

מחלקת PCT אחראית על הטיפול בבקשות הבינלאומיות לפטנט. מחלקה זו הוקמה בשנת 1996, השנה שבה הצטרפה ישראל לאמנה לשיתוף פעולה בענייני פטנטים (Patent Cooperation Treaty או PCT).

כל אזרח או תושב ישראלי יכול להגיש, באמצעות המחלקה, בקשת רישום פטנט בינלאומי בכל אחת מהמדינות החברות באמנה, כולל ישראל. במחלקת PCT נבחנות גם בקשות פטנטים PCT הנכנסות ל-National Phase (שלב לאומי) בישראל.

בנוסף, המחלקה מציעה שירות חיפוש פטנטים ובחינה בינלאומיים, זאת בעקבות הכרתה של ישראל כרשות חיפוש ובחינה מקדימה בינלאומית וכן, מעניקה הארכות מועד בנושאים שונים.

לקריאה על:

בקשות לאומיות ובינלאומיות>>>

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג יזמים, ממציאים וחברות מול רשם הפטנטים, רשם סימני המסחר והמדגמים, לרבות עריכת חיפושי מידע במאגרי פטנטים, מאגרי סימני מסחר ובמאגרי מידע נוספים, עריכה והגשת בקשות רישום פטנט בישראל ובעולם, רישום סימן מסחרי, רישום עיצןב/מדגם וזכויות מטפחים, מענה להתנגדויות, חידושים ועוד.

נשמח לסייע בכל שאלה או בקשה, ליצירת קשר>>>