רעיונות לסטארט אפ

איך רושמים פטנט - תהליך רישום פטנט
איך רושמים פטנט – המדריך לרישום פטנט
5 במרץ 2017
חיפוש פטנטים מהווה בדרך כלל את השלב הראשון בתהליך רישום הרעיון או ההמצאה כפטנט.
חיפוש פטנטים – רשימת / מאגר פטנטים רשומים
29 במאי 2017
הצג הכל

רעיונות לסטארט אפ

מהכין מגיעים רעיונות לסטארט אפ

“מרעיון לפטנט” – נשמע פשוט, נכון? אבל הדרך מהשלב הראשוני שבו חשבת על רעיון (או על רעיונות לסטארט אפ) ועד לשלב הסופי שבו הרעיון שלך מקבל את הגנת הפטנט, ארוכה מאוד ולעיתים יכולה להימשך מספר שנים.

ראשית, צריך לחשוב על רעיון. בניגוד לדעה הרווחת, ליזמים המצליחים לא נפל תפוח על הראש בדומה לאייזיק ניוטון, רובם השקיעו זמן ומשאבים רבים עד שהגיעו לפתרון יצירתי לבעיה רווחת או פיתחו מענה מתאים לצורך קיים באוכלוסיה.

שנית, כדאי שהבעיה או הצורך שזוהו יפריעו לקבוצה די גדולה של אנשים, אחרת לא יהיה ביקוש לפתרון עליו חשבת.

שלישית, צריך לוודא שהרעיון או ההמצאה עליהם חשבת מהווים חידוש ולא פורסמו בעבר. פרסומים קודמים ניתן לאתר באמצעות חיפוש פטנטים במאגרי פטנטים ובמאגרי מידע שונים.

אבל אם נחזור רגע לסעיף הראשון, מהיכן באמת מגיעים רעיונות לסטארט אפ?

ברוב המקרים, יזמים נתקלו בבעיה מסוימת בתחום מומחיותם או בתחום עבודתם, ובהמשך באמצעות עבודה קשה, למידת והבנת השוק התגברו על הסיבות שבגללן לא נפתרה הבעיה עד כה.

אפשרות נוספת כמקור רעיונות לסטארט אפ, היא שהממציא מזהה בעיות קיימות בענף חדש שאינו קשור לתחום המומחיות או העבודה שלו. לשם כך, עליו ללמוד היטב את התחום החדש על מנת שיוכל לאתר את הבעיה הקיימת אך בעיקר כדי שיוכל לחשוב על הפיתרון המתאים.

במקרים אחרים, יעלו היזמים לעתיד מגוון רעיונות לסטארט אפ ויבדקו את הכדאיות של כל רעיון מול מומחים בתחום, יזמים מצליחים, לקוחות פוטנציאליים ועוד. רעיון יכול להיות מוצלח מאד מבחינה עסקית ושווה את ההשקעה הכלכלית הנדרשת, אם הוא רלבנטי למספר רב של אנשים ו/או גופים ועונה על צורך אמיתי.

אחרי שחשבתם על רעיון מעולה שיש לו תוחלת כלכלית, יש לבדוק האם הרעיון שלכם הוא אכן חדשני ומקורי. כלומר, יש לוודא שהרעיון עליו חשבתם לא פורסם ברבים.

לשם כך, כדאי לערוך חיפוש אודות פטנטים ובקשות לפטנטים שפורסמו במאגרי פטנטים ובמאגרי מידע מקומיים ובינלאומיים בעזרת מומחים בעלי מיומנות וניסיון בחיפוש פטנטים, קניין רוחני אחר ופרסומים בכלל.

רק לאחר שווידאתם שהרעיון שלכם (או הרעיונות לסטארט אפ) אכן עומד בקריטריון החדשנות ניתן להתחיל בתהליך לרישומו כפטנט ולמעשה להתחיל בהקמת הסטארט אפ, גיוס ההון והמשקיעים, ייצור ועוד.