רישום קניין רוחני

רישום קניין רוחני – שרותי ייעוץ קניין רוחני

קניין רוחני הוא אחד המושגים העיקריים בתחום עריכת הפטנטים משום שהוא מאגד בתוכו אספקטים רבים של תחום ההגנה על מוצרים, יצירות, מילים, עיצובים ועוד.

מהו קניין רוחני?

להבדיל מנכסים מוחשיים, לדוגמא: דירה או רכב, המוגנים באמצעות דיני הקניין הרגילים, רישום קניין רוחני כולל מקבץ של זכויות משפטיות המספקות הגנה על נכסים ללא קיום פיזי, שאינם מוחשיים, לדוגמא: תהליך, לוגו, יצירת אומנות ועוד.

זכויות הקניין הרוחני מאפשרות לבעל הזכויות ליהנות מהגנה על היצירה, ההמצאה או הרעיון שהגה, מפני העתקה, גניבה או ניצול ולפרסם את יצירתו בציבור ללא חשש, ובמקביל מאפשר לציבור ליהנות מפרי עמלו של הממציא ולהיחשף ליצירות ורעיונות חדשים.

ההגנה שמספק הקניין הרוחני מקבלת חשיבות ומשמעות רבות יותר בתקופה הנוכחית שבה האינטרנט וההתקדמות הדיגיטלית הפכו את העולם לכפר גלובלי קטן ואת המידע לזמין לכל.

סוגי הקניין הרוחני:

ענף רישום קניין רוחני מגן על לא מעט תחומים: פטנטים, סימני מסחר, עיצובים (מדגמים), זכויות מטפחים, זכויות יוצרים, סודות מסחריים ועוד. אנו נתמקד בעיקריים שבהם:

1.רישום פטנטים:

פטנט הוא הגנה הניתנת להמצאה שהינה מוצר או תהליך טכנולוגי שיש בהם: חדשנות, יעילות והתקדמות המצאתית ושהם ניתנים לשימוש תעשייתי. ההגנה המשפטית הניתנת לפטנט היא לזמן קצוב המשתנה בהתאם למדינה בה נרשם הפטנט.
תחום רישום הפטנטים הוא הנפוץ והמוכר ביותר בענף הקניין הרוחני.

לקריאה נוספת על רישום פטנט.

2. רישום סימן מסחר:

סימני מסחר הם: צירופי אותיות, סמלים, ספרות, איורים ועוד המשמשים לסימול מוצרים או שירותים.

חברה או אדם פרטי המייצרים מוצר או שירות מסוים תחת שם, סמל מסחרי, לוגו או סיסמה ומעוניינים ליצור בידול בינם ובין חברה מתחרה ירשמו את הסימנים הנ”ל כסימני מסחר הייחודיים לעסק אצל רשם סימני המסחר.

סימן המסחר מסייע לבעל העסק להגן על המוניטין שרכש ומסייע ללקוחות לזהות את מקור המוצר או השירות עם החברה או היצרן שמספק אותם.

3. רישום מדגמים:

מדגם הוא זכות משפטית המספקת הגנה לאספקט העיצובי של מוצר. תחת המילה “עיצוב” נכללים צורת המוצר, דוגמא או קישוט מסוים.

בלעדיות על השימוש במדגם ניתנת לבעל המוצר בתנאי שהחפץ הרלוונטי היינו חדש, מקורי ושלא התפרסם לפני כן בישראל.

4. רישום זכויות מטפחים:

זכויות מטפחים מאפשרים לחקלאים ומפתחים להגן על זני צמחים חדשים שפיתחו.

זכות מטפחים מעניקה למפתח הגנה מפני ניצול הזן החדש (גידול, מכירה, שיווק ועוד) של מתחרים לתקופה של 20 שנה, בדרך כלל, ובמהלך תקופה זו מעניקה לו את האפשרות למכור ולייצא את הזן שפיתח וכך להחזיר את העבודה הרבה והעלויות שהשקיע בפיתוח.

משרד ד”ר צביון עורכי פטנטים מתמחה במגוון הענפים הנכללים בתחום הקניין הרוחני ומספק שרותי רישום פטנטים בישראל ובעולם, רישום עיצובים (מדגמים), רישום סימני מסחר ועוד, לחברות רבות ובכל התחומים. לרשות לקוחותינו עומדים גם הידע והניסיון הרב של ד”ר יורם צביון בהערכת נכסים, ייעוץ קניין רוחני, תכנון ויישום אסטרטגיית ניהול קניין רוחני.