עורך פטנטים מומלץ: בחירה נכונה של עורך פטנטים

סימני מסחר
סימן מסחר ומה כדאי לדעת עליו?
7 בינואר 2017
איך רושמים פטנט - תהליך רישום פטנט
איך רושמים פטנט – המדריך לרישום פטנט
5 במרץ 2017
הצג הכל

עורך פטנטים מומלץ: בחירה נכונה של עורך פטנטים

עורך פטנטים מומלץ

עורך פטנטים הינו אדם שהוסמך משפטית על ידי רשות הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר, לרשום זכויות קניין רוחניות כגון: רישום פטנט, רישום סימן מסחר, רישום מדגם ועוד.

בישראל רשומים מאות עורכי פטנטים הנבדלים זה מזה בהיקף פעילותם, בתחומי ההתמחות שלהם, בהיקף השירותים שהם מעניקים ועוד.

למידע נוסף על עריכת פטנטים.

לפניכם 5 שיקולים שאותם כדאי לקחת בחשבון לפני שבוחרים עורך פטנטים:

1. רישיון:

חשוב לפנות לעורך פטנטים בעל רישיון בתוקף לעסוק ברישום זכויות קניין רוחני. על מנת לקבל את הרישיון בתחום עריכת הפטנטים והקניין הרוחני, על עורך הפטנטים להיות בעל תואר מדעי או הנדסי ממוסד להשכלה גבוהה, לעבור התמחות בת שנתיים לפחות במשרד לעריכת פטנטים, לעמוד במבחני הרישוי של רשות הפטנטים, לשלם אגרה ולהיות בעל תושבות ישראלית.

2. וותק:

הוותק והניסיון שרוכש עורך הפטנטים במהלך שנות עבודתו תורמים ליכולתו לבחון את הרעיון או את ההמצאה מהיבטים שונים ומאפשרים לו לבחור את האסטרטגיה הנכונה ואת המסלול הנכון להגשת הבקשה לרישום קניין רוחני.

3. רקע מקצועי בתחום ההמצאה:

חשוב לבחור בעורך פטנטים בעל רקע מקצועי בתחום המשיק לרעיון או להמצאה. לדוגמא: במידה וההמצאה הינה מכשיר רפואי, כדאי שעורך הפטנטים יהיה בעל ידע ומומחיות בתחום הרפואה. עורך פטנטים המתמחה בתחום זה והגיש בקשות לרישום המצאות דומות, יוכל לפעול בהתאם למגבלות ולדרישות החלות על תחום זה ולכתוב כראוי את הבקשה לרישום הקניין הרוחני.

4. פעילות בישראל ובעולם:

יזם פרטי או חברה המעוניינים לרשום פטנט, רישום סימן מסחר או קניין רוחני אחר, יכולים לעשות זאת ברשות הפטנטים בישראל או במדינות שונות ברחבי העולם.

עורך פטנטים בעל ניסיון בהגשת בקשות לאומיות ובינלאומיות, מודע לאפשרויות השונות העומדות בפני בעלי ההמצאה ויכול לסייע להם לבחור את הדרך הנכונה להגשת הבקשה בהתאם לשיקוליהם העסקיים והתקציביים.

5. ערעורים והתנגדויות:

בקשה לרישום קניין רוחני נבחנת על ידי רשם הפטנטים ובתום תקופת הבחינה מתקבלת החלטתו לאישור או לסירוב לבקשה.

במידה והבקשה אושרה, ניתן פרק זמן של שלושה חודשים שבהם יכול כל אדם מן הציבור להגיש התנגדויות לרישום הבקשה.

באם רשם הפטנטים החליט שלא לאשר את הבקשה לרישום קניין רוחני, ניתן להגיש ערעור על החלטתו.

גם ליכולת להגשת ערעור וגם למתן מענה להתנגדויות לעורך הפטנטים יש חשיבות רבה. באמצעותם ניתן לקדם את קיבול בקשת הפטנט. לכן, יש להתחשב גם בניסיון בתחום הזה שרכש עורך הפטנטים עם השנים, על מנת שברגע האמת תהיה לו היכולת להתמודד מול קשיים שלעתים מתעוררים בישורת האחרונה של בקשת הפטנט או הפטנט.

לסיכום, בחירה נכונה של עורך פטנטים היא בחירה חשובה מאוד שיכולה לעשות את ההבדל בין רעיון שהופך לקניין רוחני איכותי לבין רעיון שנשאר…רעיון. לכן, מומלץ לבדוק את הרקע המקצועי והניסיון של עורך הפטנטים ואף להגיע לפגישת היכרות – כדי להכיר את  האדם ו/או המשרד איתו רוצים לעבוד, ללמוד על היקף פעילותו, לקבל חוות דעת אודות ההמצאה, פרטים לגבי תהליך הרישום, האפשרויות הקיימות והמתאימות ביותר וכן באופן כללי פרטים לגבי העלויות הכרוכות בתהליך.

למידע נוסף אודות ד”ר יורם צביון, מנהל משרד ד”ר צביון עורכי פטנטים – לחצו כאן