פיתוח פטנטים: רישום פטנט על רעיון

פטנט ממשי צריך לענות על חמישה יסודות
חמשת היסודות לפטנט מוצלח
8 ביוני 2016
הצג הכל

פיתוח פטנטים: רישום פטנט על רעיון

פיתוח פטנטים

רעיונות רבים עולים במוחנו במשך שנות חיינו, מהם, מעטים מבשילים לכדי הגשת פיתוח פטנטים והגשת פטנט. מהרעיונות הבשלים רק מעטים מגיעים למעמד של פטנט וספורים הם הפטנטים שממש מהווים נכס לבעליהם.

במשרד שקיים כבר שנים, אנחנו יכולים לומר בבטחה שכבר לקחנו חלק בהרבה תהליכי פיתוח פטנטים שהצליחו, ובמקביל, ראינו ושמענו על רעיונות לסטארט אפ ומוצרים חדשניים שחלקם נראו מרשימים, מעניינים ומבטיחים, אך בסופו של דבר לא הבשילו לכדי פטנט מסיבות רבות ושונות. לגופו, המשמעות היא שאין אפשרות לחזות מראש את ערכו של פטנט. בתחום זה תמיד יש הפתעות, ולפעמים, אנשים שהגיעו אלינו כדי לרשום פטנט תוך היסוס מעצם היתכנותו, מופתעים עם הזמן לגלות שהפטנט תמך בעסק שלהם בצורה ממשית.

מכאן, המסקנה שלנו היא שאם יש רעיון ממשי, כדאי להגיש בקשת רישום פטנט על רעיון כדי לתמוך בו. אם יש קושי פיננסי, ניתן להגיש בהשקעה מינימלית בתחילת הדרך, במסלול שבו ניתן להמשיך ולשקול את היכולת העסקית של הממציא, ואת המדינות שבהן ירצה לפרסם בהן את המוצר בהמשך, שאלו הן המדינות ששם רק ירצה להגן על המצאתו. יש לבחון את היכולות הכספיות, הרצונות האמיתיים והאם קיימת הנחישות הדרושה להצלחה.

לקריאה על:
הגשת בקשת רישום סימן מסחרי >>

פיתוח פטנטים: טיפול בבקשות פטנט קיימות

לאחר שהוגשה בקשה לרישום פטנט על רעיון באופן רשמי, מתחילות כאמור להיספר 20 שנים שמהוות את תקפותו של הפטנט במדינה בה הוגש. במהלך השנים האלה נדרש בעל הפטנט לבצע מספר פעולות ולשים לב לכמה וכמה דברים, אשר חלקם, מצריכים את התערבותו המקצועית של עורך הפטנטים. בשנה הראשונה מיום הגשת הבקשה הראשונה וקבלת “תאריך הבכורה”, שהוא מועד ההגשה הראשונית, לא נדרשות בדרך כלל פעולות לתחזוקת בקשת הפטנט. לאחר השנה הראשונה, אם לא מגישים בקשת המשך  של רישום פטנט על רעיון במדינות אחרות, קיים סיכוי לקבל דו”ח מרשות הפטנטים בגין הפטנט, לאחר שביצעו בדיקה ראשונית של הבקשה וביקשו לערוך בה שינויים כלשהם.

באם מגישים בקשות המשך במדינות או בישויות אחרות, מועד התגובות מרשויות הפטנטים בעולם יידחה במעט, אך מועדן יגיע. זהו תהליך שבו נבחנות הבקשות עד לאישורן, לעיתים תוך כדי ביצוע שינויים. כמו-כן, במקביל, יש מדינות בהן נדרשים לשלם תשלום תקופתי עבור חידוש. אלו הן אגרות לרשויות הפטנטים על החזקת הבקשה. לעיתים נדרשות פעולות אחרות שיש לבצע מול רשויות הפטנטים, ויש לזכור שכל פעילות מול רשות פטנטים כרוכה בתשלום. אחד המכשולים הגדולים ביותר של יזמים הוא הטיפול השוטף בפטנט, שכן, יש מקרים בהם נדרשת התערבות של עורך פטנטים והקפדה על מסגרות זמנים ופעולות שימור. תביעה של מפרי פטנט נדרשת במקרים שבהם מזוהה פעילות של מפרים, במודע או שלא במודע.

למידע בנוגע להגשת פטנט בארץ ובחו”ל – לחצו כאן