חיפוש פטנטים – רשימת / מאגר פטנטים רשומים

מהכין מגיעים רעיונות לסטארט אפ
רעיונות לסטארט אפ
12 באפריל 2017
ד"ר יורם צביון על רישום פטנטים
אחד על אחד עם ד”ר צביון – “חדשות קיסריה”
23 ביולי 2017
הצג הכל

חיפוש פטנטים – רשימת / מאגר פטנטים רשומים

חיפוש פטנטים מהווה בדרך כלל את השלב הראשון בתהליך רישום הרעיון או ההמצאה כפטנט.

חיפוש פטנטים מתוך מאגר פטנטים רשומים, מהווה בדרך כלל את השלב הראשון בתהליך רישום הרעיון או ההמצאה כפטנט.

על פי חוק הפטנטים ניתן לקבל פטנט על המצאה בתנאי שההמצאה עומדת בשלושה קריטריונים:

1. חידוש – ההמצאה או חלק ממנה לא פורסמו בפומבי בעולם, לפני תאריך הגשת הבקשה.

2. תועלת – ההמצאה משמשת למטרה מועילה כלשהי.

3. “התקדמות המצאתית” – ההמצאה אינה מובנת מאליה לבעל מקצוע סביר בתחום.

חיפוש פטנטים מתוך מאגר פטנטים רשומים, הבסיסי ביותר הוא “הערכת פטנטביליות” במסגרתו מחפשים אחר “Prior art” – ידע מקדים, כלומר, חיפוש אחר פרסום קודם של ההמצאה. המטרה בחיפוש פטנטים מסוג זה היא לוודא שההמצאה עומדת בקריטריון החידוש וניתן לרשום אותה כפטנט.

Prior art לא חייב להיות קיים פיזית או זמין מבחינה מסחרית. מספיק שמישהו, במקום מסוים ובזמן מסוים תיאר או הציג בפומבי משהו שכולל שימוש או פיתוח טכנולוגי זהה להמצאה שלך.

עוד בנושא

במסגרת חיפוש פטנטים מסוג Prior art עורכים חיפוש במאגרי רשימת פטנטים רשומים שונים הכוללים פטנטים רשומים ופטנטים אשר נמצאים בשלב הבחינה, כגון: מאגרי מידע של רשות הפטנטים בישראל, רשות הפטנטים בארה”ב, רשות הפטנטים של אירופה ומדינות נוספות, מאגר בקשות הפטנטים של WIPO – שם ניתן לחפש בקשות בינלאומיות (PCT) ועוד.

מלבד החיפוש במאגרי רשימת פטנטים רשומים, רצוי לבצע חיפוש פטנטים גם במנועי חיפוש ובמאגרי מידע כגון ספריות, כתבי עת וספרים הקשורים לתחום אליו שייכת ההמצאה. כך לדוגמא במידה וההמצאה היא בתחום הרפואה ניתן למקד את החיפוש במאגרי מידע רפואיים, כתבי עת רפואיים ועוד.

סוג נפוץ נוסף של חיפוש פטנטים בתוך מאגר פטנטים הוא “FTO: Freedom to Operate” – חופש פעולה.FTO  נועד לבדוק האם ניתן לבצע פעולה מסויימת כמו ייצור או שיווק של מוצר, טכנולוגיה או תהליך, מבלי להפר את זכויות הקניין הרוחני של אחרים. חיפוש פטנטים מסוג זה מנסה לאתר פטנטים רשומים או בקשות לרישום פטנט שפורסמו ברשויות הפטנטים במדינות או באזורים בהן רוצים לפעול ונעזר בחיפושים באתרים של חברות ה”חשודות” בכך שיש להם פטנטים שעשויים להפריע לנו.

קיימים סוגים נוספים של חיפושים שנועדו למטרות שונות כגון: איתור הפרות ושלילת פטנט מהזולת.

חיפוש פטנטים בתוך מאגר פטנטים הוא שלב רצוי בתהליך רישום פטנט מכיוון שתוצאות החיפוש יקבעו האם ניתן לרשום את ההמצאה או את הרעיון כפטנט וכן איך לתאר אותה או להתאים אותה לאילוצים המתגלים בחיפוש, ובהתאם האם כדאי להשקיע זמן וכסף בפיתוח ההמצאה.

משום כך, חשוב שהתהליך יתבצע על ידי מומחים הבקיאים בחוקי הקניין הרוחני ובעלי רקע מקצועי בתחום הטכנולוגי אליו שייכת ההמצאה.

למידע נוסף אודות חיפוש פטנטים>>>לחצו כאן