חוות דעת מומחה בהליך רישום קניין רוחני

חוות דעת מומחה בהליך רישום קניין רוחני

קניין רוחני הוא ענף משפטי הכולל סוגים שונים של זכויות שיש לממציא, מפתח או יזם בנכסים שאינם מוחשיים, כגון המצאה, יצירת אומנות, עיצוב ייחודי, סמל, זן חדש ועוד. דיני הקניין הרוחני נועדו להגן על יוצריהם על מנת לתמרץ חשיבה, יוזמה ופיתוח שיעשירו את הציבור והחברה בכללותם.

זכויות הקניין הרוחני כוללות את התחומים הבאים: פיתוח פטנטים, רישום פטנטרישום סימן מסחר, מדגמים, זכויות מטפחים, זכויות יוצרים ועוד. כל תחום נבדל ממשנהו בהיבט שהוא מייצג (לדוגמא: פטנט מייצג היבט טכנולוגי ואילו מדגם מייצג היבט עיצובי), ביכולת הרישום שלו (לדוגמא: לא ניתן לרשום זכויות יוצרים) ובתקופת ההגנה שהוא מעניק.

ניתן להגן על הזכויות השונות באמצעות הכלים המשפטיים המתאימים להם. אך על מנת שבעליו של קניין רוחני יוכל לקבל את ההגנה היעילה ביותר, נדרשת עבודת שטח מקדימה שתכין את הקרקע להגשת הבקשה לרישום הנכס ברשות הפטנטים.

ראשית יש לסווג את הקניין הרוחני על פי הסביבה העסקית בה הוא מתקיים ולקבוע באיזה קניין רוחני מדובר: פטנט, סימן מסחר, מדגם וכו’. לאחר מכן, יש לערוך חיפוש במאגרי המידע הרלוונטיים (לדוגמא, מאגר סימני המסחר של רשם סימני המסחר באתר רשות הפטנטים) כדי לבדוק האם קיימת זכות ראשונים לבעל הקניין הרוחני, ולבסוף, יש להחליט באלו מדינות כדאי להגיש את הבקשה לרישום קניין רוחני.

רק לאחר שסיימתם לבצע חיפוש מידע כמו לדוגמא: חיפוש פטנטים קודמים, והתקבלו ההחלטות בנוגע לרישום הקניין הרוחני ניתן לערוך את הבקשה לרישום הנכס.

חוות הדעת של רשות הפטנטים המתקבלת לאחר חיפוש מעמיק במאגרי מידע שונים, חשובה ביותר מכיוון שהיא מאפשרת לתכנן את האסטרטגיה הטובה ביותר עבור בעליו של הקניין הרוחני, על מנת שנכס זה יזכה להגנה מתאימה ומקיפה.

משרדנו בעל ניסיון וותק רב בתחום הקניין הרוחני ומתעדכן בפסיקות ובחוקים החדשים המתפרסמים בארץ ובעולם.
שרותינו כוללים, בין היתר, בחינת המצאות או בקשות קיימות, מתן ייעוץ וחוות דעת מקצועית, בדיקת הפרת פטנט וקניין רוחני אחר.

צוות משרד פטנטים ד”ר צביון מתמחה בענפים השונים של הקניין הרוחני, ביניהם: פטנטים, סימני מסחר, מדגמים וזכויות מטפחים ומעניק ליווי אישי וייעוץ מקיף ליזמים, מפתחים חברות תעשייתיות ותאגידים בתחומים רבים, כגון: הייטק, מכניקה, ביוטכנולוגיה, תקשורת, חקלאות, מזון, מחשבים, ועוד.

למידע נוסף בנושא:

שאלות ותשובות בנושא רישום פטנטלחצו כאן

שאלות ותשובות בנושא רישום סימן מסחרלחצו כאן