הגשת בקשות לעיצובים (מדגמים) ברשות הפטנטים

הגשת בקשות רישום מדגם / מדגמים ברשות הפטנטים

מדגם הינו העיצוב (Design) או העיצוב התעשייתי (Industrial Design) של מוצר חדש.

רישום מדגם נותן הגנה על העיצוב של המוצר ומשייך אותו לבעליו, כאשר ההגנה ניתנת על צורת המוצר, על הדוגמה או על קישוט מסוים עליו.

תהליך רישום עיצוב / מדגם

לפני הגשת בקשה לרישום מדגם ניתן לבצע חיפוש במאגרי מידע שונים, לדוגמא: במאגר רשם המדגמים של רשות הפטנטים, וזאת על מנת לוודא שהעיצוב עליו רוצים לקבל מדגם הוא עיצוב חדש.

על מנת לקבל הגנה על מדגם, יש להגיש בקשת רישום מדגם אצל רשם המדגמים (ברשות הפטנטים). רשם המדגמים בודק האם המוצר אותו מבקשים לרשום כמדגם עומד בשלושה תנאי יסוד הרשומים בפקודת הפטנטים והתקנות: חדש, מקורי ושלא נתפרסם קודם לכן.

כדי להוכיח שיש במוצר חידוש, יש להראות צורה, דוגמא או קישוט שאינם מוכרים כלל. כדי להוכיח מקוריות, יש להראות את דרך יישום האלמנטים, כאשר עליהם להיות מיושמים באופן שונה מן הידוע עד לאותה עת בתחום.

בקשת רישום מדגם כוללת מוצר אחד בלבד, אך במידה ומדובר במערכת חפצים הכוללת מספר מוצרים שנוהגים להשתמש בהם יחד או למכרם יחד, כמו: סכו”ם, ניתן לכלול בבקשה אחת יותר ממוצר אחד.

משך ההגנה למוצר שנרשם כמדגם הוא 5 שנים. תקופה זו ניתנת להארכה, בכפוף לאגרות חידוש, אך לא מעבר ל-15 שנה שהוא משך הזמן המקסימלי שבו ניתנת הגנה למדגם בישראל, לדוגמא.

רישום מדגם על מוצר הוא כלי יעיל שלו יתרונות רבים, מלבד ההגנה על הפן העיצובי של המוצר, המדגם משמש גם ככלי שיווקי המקל על מסחור המוצר. כמו כן, תהליך רישום המדגם ברשות הפטנטים הינו תהליך מהיר יחסית בעלות סבירה.

למשרדנו ניסיון רב בהגשת בקשות לעיצובים ברשות הפטנטים בישראל, וכן לרשות הפטנטים בארה”ב ובאיחוד האירופי באמצעות עמיתים ומשרדים מקומיים במדינות הנבחרות.

במשרד פטנטים ד”ר צביון נייעץ לך בענייני מהות העיצוב והשלכות השימוש בו בארץ ובחו”ל ובענייני ההשתלבות של עיצובים עם פטנטים וסימני מסחר וחיזוק הקניין הרוחני של החברה, נתאים את תהליך הרישום להתנהלות העסקית בה פועלת החברה ונעניק לך ליווי אישי לכל אורך התהליך.

למידע נוסף על רישום קניין רוחני:

רישום פטנט

רישום סימן מסחר