הגשת בקשות למדגמים ברשות הפטנטים

הגשת בקשות לרישום מדגם / מדגמים ברשות הפטנטים

מדגם הינו העיצוב (Design) או העיצוב התעשייתי (Industrial Design) של מוצר.

רישום בקשה למדגם נותן הגנה על העיצוב של המוצר ומשייך אותו לבעליו, כאשר ההגנה ניתנת על צורת המוצר, על הדוגמא או על קישוט מסוים עליו.

על מנת לקבל הגנה על מדגם, יש להגיש בקשה לרישום המדגם אצל רשם המדגמים (ברשות הפטנטים). רשם המדגמים בודק האם המוצר אותו מבקשים לרשום כמדגם עומד בשלושה תנאי יסוד הרשומים בפקודת הפטנטים והתקנות: חדש, מקורי ושלא נתפרסם קודם לכן.

כדי להוכיח שיש במוצר חידוש, יש להראות צורה, דוגמא או קישוט שאינם מוכרים כלל. כדי להוכיח מקוריות, יש להראות את דרך יישום האלמנטים, כאשר עליהם להיות מיושמים באופן שונה מן הידוע עד לאותה עת בתחום.

בקשה למדגם כוללת מוצר אחד בלבד, אך במידה ומדובר במערכת חפצים הכוללת מספר מוצרים שנוהגים להשתמש בהם יחד או למכרם יחד, כמו: סכו"ם, ניתן לכלול בבקשה אחת יותר ממוצר אחד.

משך ההגנה למוצר שנרשם כמדגם הוא 5 שנים. תקופה זו ניתנת להארכה, בכפוף לאגרות חידוש, אך לא מעבר ל-15 שנה שהוא משך הזמן המקסימלי שבו ניתנת הגנה למדגם בישראל, לדוגמא.

רישום מדגם על מוצר הוא כלי יעיל שלו יתרונות רבים, מלבד ההגנה על הפן העיצובי של המוצר, המדגם משמש גם ככלי שיווקי המקל על מסחור המוצר. כמו כן, תהליך רישום המדגם הינו תהליך מהיר יחסית בעלות סבירה.

למשרדנו ניסיון רב בהגשת בקשות למדגמים ברשות הפטנטים בישראל, וכן בארה"ב ובאיחוד האירופי באמצעות עמיתים ומשרדים מקומיים במדינות הנבחרות.

במשרד פטנטים ד"ר צביון נייעץ לך בענייני מהות המדגם והשלכות השימוש בו בארץ ובחו"ל ובענייני ההשתלבות של מדגמים עם פטנטים וסימני מסחר וחיזוק הקניין הרוחני של החברה, נתאים את תהליך הרישום להתנהלות העסקית בה פועלת החברה ונעניק לך ליווי אישי לכל אורך התהליך.

למידע נוסף על:

רישום פטנט

רישום סימן מסחר